Gemmoterapie modrní disciplína fytoterapie

Autor: Dr.J.Suchý

Foto: Romana ProkopováPrincipem gemmoterapie je léčebné využití zárodečných tkání - pupenů, kořínků, mladých listů či výhonků (letorostů).Jak zjistil v r.1952 belgický lékař Paul Henry na základě množství pokusů s rostlinnými látkami,v pupenech mají rostliny uschován nejcennější genetický materiál, určený k jejich dalšímu růstu. Zárodečné tkáně rostlin obsahují více účinných látek než kterákoliv jiná část rostliny. Pupen (latinsky gemmon) obsahuje hormony, enzymy, stopové prvky, vitamíny a další látky, kterých má zejména při onemocnění lidské tělo nedostatek. Dr. P.Henry po odzkoušení výtažků z pupenů došel k závěru , že jejich účinky jsou příliš silné a upravil tinkturu homeopaticky (potencováním na 1 desetinnou hodnotu D1), aby tak došlo k jejímu zředění. Gemmoterapeutikum spojuje výhody alopatického a homeopatického postupu- tj. léčivé substance jsou v přípravku obsaženy ještě v měřitelných koncentracích, ale již natolik zředěných, že začíná převládat působení homeopatické informace.Gemmoterapie začíná detoxikací organismu podáním drenážního prostředku, tj.především břízy, která se užívá alespoň 3-4 dny (event.pupenu buku nebo dubu). Výtažky z pupenů se obvykle dávkují na 1 kg váhy = 1 kapka.Výtažky z pupenů svou stimulační silou povzbuzují imunitu. Gemmoterapii je možné kombinovat s jinou léčbou .V ČR se gemmoterapií zabýval Josef A. Zentrich a ing. Jiří Janča, kteří jako první o této metodě v roce 1997 referovali. V r.1998 začala gemmoterapeutika vyrábět v ČR Mgr. Jarmila Podhorná. Autorka těchto bylinných kúr doporučuje na začátku nejprve organismus očistit podáním tzv. drenážního prostředku. Nejčastěji používaná tinktura z březových pupenů má celkově očistný účinek a podporuje činnost jater a slinivky. Tím dojde k odbourání a vyplavení toxických látek z těla.Poté navazují léčebné kúry, indikované podle druhu nemoci. U jednotlivých kúr stanovila autorka počty kapek na 1 kg hmotnosti člověka a den. Kúra probíhá po dobu 3 - 12 týdnů, podle závažnosti onemocnění. Tinktura se užívá před jídlem,obvykle 2 – 3x za den..

Gemmoterapii můžeme použít u každé nemoci a dokonce i u nejasné příčiny onemocnění. Působí bez vedlejších účinků a umožňuje čištění těla přirozenou cestou. Zlepšuje se imunita a funkce centrální nervové soustavy. Tělo se během léčebné kúry také celkově omladí a posílí. Gemmoterapie je léčbou přírodní, alternativní, je obvykle pomalejší než léčba klasická a proto rozhodnout se pro ní musí každý sám..Přesto bude mít i v budoucnu pevné místo při léčení civilizačních nemocí i pro udržení homeostázy člověka ohroženého civilizačním stresem.

převzato ze stránek http://www.nadeje-byliny.eu.


PRANA studio zajišťuje prodej gemmoterapeutických i všech ostatních produktů firmy NADĚJE. Dnes na osobní objednávku a již brzy v našem novém E-shopu.