Účinky masáží

Masáž je starodávné umění léčivých doteků, které obnovují rovnováhu fyzického a psychického stavu, tj. zdraví jedince. Masáž má blahodárný účinek na většinu částí lidského  těla, v první řadě na kůži, podkožní vazivo, lymfu, svalstvo, také na dýchací aparát, cévy i na některé vnitřní orgány a žlázy. Nejstarší písemné zmínky pochází ze starověkého Egypta a Číny. Ve starém Řecku se o masáži zmiňuje Homér, ale i Hippokrates znal účinky masáží při onemocnění kloubů a páteře, či při zmírnění svalových kontraktur.

Kůže

pokrývá povrch celého těla a zprostředkovává styk s okolím. Jsou v ní umístěny nervová zakončení, potní a

 mazové žlázy. Masáží tedy vyloučíme z mazových žlázek tuk a kůži tím promastíme, zvýší se množství vyloučeného potu a zlepší se prokrvení a dojde k odplavení škodlivin. Masáží se zvýší teplota těla o cca 1,5 °C, což má význam i pro teplotu svalstva. Pravidelnou masáží se stává pokožka vláčnou, je pružnější a pevnější a nepodléhá tolik tvorbě vrásek.

Kosterní svalstvo

pravidelnou masáží dochází k odstranění únavných látek ( kyselina mléčná, kysličník uhličitý, kreatinin) a dochází k lepšímu prokrvení šlach a svalů. Při přechodu šlach na svaly se často objevují bolestivé zatvrdliny - což jsou místa většinou špatně prokrvená. Tyto zatvrdliny snižují výkon svalů a proto jejich masáží přineseme velkou úlevu.

Klouby

masáží zrychlíme krevní oběh, tím i příjem okysličené krve a dojde k vyplavení škodlivých látek, které se také v kloubech hromadí.

Mízní systém

míza odvádí odpadové látky, mikrobiální jedy a choroboplodné výpotky (nejvíce bývají postiženy dolní končetiny). Masáží napomáháme urychlit a ulehčit odplavení těchto látek a škodlivin.

 

Shrnutí účinků masáže

► uvolňuje napětí ve svalech a zlepšuje svalový tonus

► optimalizuje kloubní pohyblivost

► stimuluje krevní oběh a lymfatický systém

► mobilizuje trávicí soustavu

► odstraňuje z těla škodlivé látky

► prospívá kvalitě kůže a napomáhá obnově buněk

► omlazuje a vylepšuje celkový vzhled

► uklidňuje autonomní nervovou soustavu

► působí na emocionální vyrovnanost - zbavuje pocitu neklidu a podrážděnosti, nervozity a nervového napětí, zlosti, deprese a stresu, strachu, úzkosti, zoufalství a smutku

► podporuje koncentraci a pozornost

► posiluje vitalitu a poskytuje energii

► zvyšuje sebevědomí

► pozitivně ovlivňuje všechny aspekty života